Гражданско-патриотическое воспитание

в ГУО «Детский сад №19 г.Кобрина»

по гражданско-патриотическому воспитанию

участников образовательного процесса

1. Обязательное прослушивание Государственного гимна Республики Беларусь

Время проведения: перед началом учебного года (ежегодно).

Еженедельно перед началом занятий в средних и старших группах.

Ответственные: педагоги учреждения образования

2. Поднятие Государственного флага Республики Беларусь в дни государственных праздников:

- День Конституции (15 марта);

- День единения народов Беларуси и России (2 апреля);

- День труда (1 мая);

- День Победы (9 мая);

-День Государственного флага, Государственного герба и Государственного гимна Республики Беларусь (второе воскресенье мая);

- День всенародной памяти жертв Великой Отечественной войны и геноцида белорусского народа (22 июня);

- День независимости Республики Беларусь (3 июля);

- День народного единства (17 сентября)

Ответственные: администрация

3. Экскурсии для детей старшего дошкольного возраста: военно-исторический музей  им. А.В.Суворова, музей Великой Отечественной войны г.Кобрина, к памятным местам (июнь месяц)

Ответственные: педагоги учреждения образования

4. Проведение занятий в средних и старших группах в канун государственных праздников и праздничных дней:

- Занятие по образовательным областям «Ребёнок и общество». Тема «Символы белорусского государства» (3-я неделя января);

- Занятие по образовательной области «Искусство. Изобразительная деятельность (аппликация)». Тема «Моя Республика» (3-я неделя января);

- Занятие по образовательной области «Ребенок и общество». Тема «Защитник Отечества» (3-я неделя февраля);

- Занятие по образовательной области «Ребенок и общество». Тема «Главная книга моей страны» (2-я неделя марта);

- Занятие по образовательной области «Искусство. Изобразительная деятельность (рисование)». Тема «Год мира и созидания» (1-я неделя апреля);

- Занятие по образовательным областям «Развитие речи», «Искусство. Изобразительная деятельность» Тема «Флаг и Герб моей страны» (коллективная работа) (2-я неделя мая);

- Занятие по образовательной области «Искусство. Музыкальная деятельность». Тема «Гимн моей страны» (2-я неделя мая).

Ответственные: педагоги учреждения образования

5. Проведение праздничных мероприятий в старших группах в канун государственных праздников и праздничных дней:

- ко Дню защитника Отечества (3-я неделя февраля).

- ко Дню Победы (2-я неделя мая).

Ответственные: педагоги учреждения образования

6. Разработка и информирование родителей о маршрутах выходного дня для детей дошкольного возраста и их родителей (в течении года).

7. Участие в праздничных городских мероприятиях ( в течении года)

8. Посещение музеев в г.Кобрине (май-сентябрь)

Гражданственно-патриотические уголки в группах

Проведение  акции «Письмо о Беларуси»

Мерапрыемства з дзецьмі  па далучэнню

да беларускай мовы.

Cёння у свеце шмат цудоўных моў. Адны з іх вабяць сваёй прыгажосцю і непаўторнасцю, другія – мілагучнасцю. Але ў кожнага чалавека ёсць толькі адна родная мова, якая завецца роднай. Менавіта на гэтай мове ён размаўляе з роднымі, сябрамі, знаёмымі. І вельмі дрэнна, калі чалавек пачынае забывацца на сваю мову, не шануе яе.

Зараз у нашым рознакаляровым і рознагалосым свеце налічваецца больш за шэсць тысяч моваў. Палова з іх пад пагрозай знікнення. Дзеля захавання моў, якія апынуліся на парозе знікнення, міжнародны фонд UNESCO абвясціў дзень роднай мовы — каб хоць у такі дзень на іх загаварылі, пра іх успомнілі.

21 лютага ў свеце адзначаецца Міжнародны дзень роднай мовы

Родная мова шмат не патрабуе. Але калі ўжо назваў яе роднай, калі лічыш яе такой для сябе — павінен жа быць перад ёй хоць нейкі абавязак. Ці хоць часам пра яе думаць. Калі хоць палова з тых сямідзесяці чатырох працэнтаў, якія падчас апошняга перапісу назвалі роднай мовай беларускую, падумае аб яе лёсе — значыць, не ўсё яшчэ страчана. Хоць адзін дзень. Калі будзе яе афіцыйнае міжнароднае свята.

Калі ты чуеш яе — ці то сучасную літаратурную, ці змешаную "трасянку", або мясцовую дыялектную — ведай, што гэта ўсё яна — наша беларуская мова. Не адварочвайся, а прымі яе, бо яе месца ў тваёй краіне. Нашы бацькі, дзяды і прадзеды нямала зрабілі, каб беларуская мова была прызнаная як роўная сярод іншых моў свету.

Дык не дайце  загінуць ёй, жывой і непаўторнай, “з легендаў і казак” сатканай, “вобразнай, вольнай, пявучай”,  цудоўнай роднай мове.

З мэтай  выхавання ў дзяцей дашкольнага ўзросту патрыятычных пачуццяў да сваёй Радзімы, роднай мовы, удасканалення іх мастацка-моўных выканальніцкіх навыкаў у дзiцячым садку быў арганізаваны агляд-конкурс “Люблю цябе, мой родны край!”. Усе удзельнікі адукацыйнага працэсу  з задавальненнем прамалі удзел у конкурсы. Хваляваліся, перажывалі, у  ходзе чытання твораў старалiся разнастайнымi адценнямi голасу паказаць  герояў, iх характары, настроі, учынкі. У выхаванцау атрымалась выразна прачытаць і перадаць словамi, дзеяннямi, жэстамi змест лiтаратурнага  (фальклорнага) твора.  Успрыманне жывога слова народа далучае дзяцей да нацыянальнай этыкі, тлумачыць прыроду роднага краю, знаёміць з грамадствам, яго гісторыяй, традыцыямі.

Пазнаёміцца з фільмам "Конкурс чытальнікаў" можна па ссылке: https://youtu.be/O65YQBjR_4s

Конкурс чытальнікау

Музыкальные  праздники и развлечения

Гульня "Лапці"

Баннеры в группах

Агляд-конкурс "Кнiжка малая"

Агляд-конкурс творчых работ “Кніжка малая” быу арганізаваны з мэтай прыцягнення цікавасці дзяцей да твораў беларускай мастацкай літаратуры і фальклору, стварэнне ўмоў для развіцця творчага патэнцыялу ўсіх удзельнікаў адукацыйнага працэсу.    Кожная кніжка - непаўторны, непераўзыдзены шэдэўр, зроблены з велізарным каханнем у цесным сямейным коле.

Оформление выставки в группах на тему "Моя Беларусь"